Race result: FIA World Endurance Championship, Race 2 of season 2019-2020 in Fuji

Race result: FIA World Endurance Championship 2019-2020
Race 2 in Fuji on 06 Oct 2019

previous race: Silverstone, 01 Sep 2019 - Race 1 of 8 previous race   |    complete overview of results of all races all races 2019-2020   |    next race: Shanghai, 10 Nov 2019 - Race 3 of 8 next race

Race format: normal race

Qualification results:

Pos Driver Points

Grid - Class LM P1:
1. Sebastien Buemi  /
Kazuki Nakajima  /
Brendon Hartley
Toyota Racing
Toyota TS050 Hybrid (2019)
 
1
2. Kamui Kobayashi  /
Mike Conway  /
Jose Maria Lopez
Toyota Racing
Toyota TS050 Hybrid (2019)
 
0
3. Gustavo Menezes  /
Bruno Senna  /
Norman Nato
Rebellion Racing
Rebellion R13 - Gibson
 
0
4. Benjamin Hanley  /
Egor Orudzhev  /
Luca Ghiotto
Team LNT
Ginetta G60-LT P1 - AER
 
0
5. Gabriel Aubry  /
Will Stevens  /
Ho-Pin Tung
Team Jota
Oreca 07 - Gibson
 
0
6. Oliver Jarvis  /
Filipe Miguel Albuquerque  /
Philip Hanson
United Autosports
Oreca 07 - Gibson
 
0
7. Antonio Felix da Costa  /
Roberto Gonzalez  /
Anthony Davidson
Team Jota
Oreca 07 - Gibson
 
0
8. Mark Patterson  /
Anders Fjordbach  /
Kenta Yamashita
High Class Racing
Oreca 07 - Gibson
 
0
9. Nicolas Lapierre  /
Antonin Borga  /
Alexandre Coigny
Racing Spirit of Léman
Oreca 07 - Gibson
 
0
10. Thomas Laurent  /
André Negrão  /
Pierre Ragues
Signatech
Alpine A470 - Gibson
 
0
11. Giedo van der Garde  /
Nyck De Vries  /
Frits van Eerd
TDS Racing
Oreca 07 - Gibson
 
0
12. Andrea Belicchi  /
Roberto Lacorte  /
Giorgio Sernagiotto
AF Corse
Dallara P217 - Gibson
 
0
13. Charlie Robertson  /
Michael Simpson  /
Guy Smith
Team LNT
Ginetta G60-LT P1 - AER
 
0

Grid - Class LM P2:
1. Will Stevens  /
Ho-Pin Tung  /
Gabriel Aubry
Team Jota
Oreca 07 - Gibson
 
1
2. Filipe Miguel Albuquerque  /
Philip Hanson  /
Oliver Jarvis
United Autosports
Oreca 07 - Gibson
 
0
3. Anthony Davidson  /
Antonio Felix da Costa  /
Roberto Gonzalez
Team Jota
Oreca 07 - Gibson
 
0
4. Kenta Yamashita  /
Anders Fjordbach  /
Mark Patterson
High Class Racing
Oreca 07 - Gibson
 
0
5. Nicolas Lapierre  /
Antonin Borga  /
Alexandre Coigny
Racing Spirit of Léman
Oreca 07 - Gibson
 
0
6. Thomas Laurent  /
André Negrão  /
Pierre Ragues
Signatech
Alpine A470 - Gibson
 
0
7. Giedo van der Garde  /
Frits van Eerd  /
Nyck De Vries
TDS Racing
Oreca 07 - Gibson
 
0
8. Andrea Belicchi  /
Giorgio Sernagiotto  /
Roberto Lacorte
AF Corse
Dallara P217 - Gibson
 
0

Grid - Class LM GTE Pro:
1. Gianmaria Bruni  /
Richard Lietz
Manthey Racing
Porsche 911 RSR (991-2019)
 
1
2. James Calado  /
Alessandro Pier Guidi
AF Corse
Ferrari 488 GTE Evo
 
0
3. Nicki Thiim  /
Marco Sørensen
Aston Martin Racing
Aston Martin Vantage GTE (II)
 
0
4. Davide Rigon  /
Miguel Molina
AF Corse
Ferrari 488 GTE Evo
 
0
5. Alex Lynn  /
Maxime Martin
Aston Martin Racing
Aston Martin Vantage GTE (II)
 
0
6. Kevin Estre  /
Michael Christensen
Manthey Racing
Porsche 911 RSR (991-2019)
 
0

Grid - Class LM GTE Am:
1. Charlie Eastwood  /
Salih Yoluc  /
Jonathan Adam
TF Sport
Aston Martin Vantage GTE (II)
 
1
2. Nicklas Nielsen  /
François Glenmor Perrodo  /
Emmanuel Collard
AF Corse
Ferrari 488 GTE Evo
 
0
3. Darren Turner  /
Ross Gunn  /
Paul Dalla Lana
Aston Martin Racing
Aston Martin Vantage GTE (II)
 
0
4. David Heinemeier Hansson  /
Egidio Perfetti  /
Matteo Cairoli
Project 1
Porsche 911 RSR (991-2017)
 
0
5. Adrien De Leener  /
Thomas Preining  /
Satoshi Hoshino
Proton Competition
Porsche 911 RSR (991-2017)
 
0
6. Thomas Flohr  /
Francesco Castellacci  /
Giancarlo Fisichella
AF Corse
Ferrari 488 GTE Evo
 
0
7. Christian Ried  /
Riccardo Pera  /
Matthew Campbell
Proton Competition
Porsche 911 RSR (991-2017)
 
0
8. Andrew Watson  /
Michael Wainwright  /
Ben Barker
Gulf Racing
Porsche 911 RSR (991-2017)
 
0
9. Kei Cozzolino  /
Motoaki Ishikawa  /
Olivier Beretta
AF Corse
Ferrari 488 GTE Evo
 
0
10. Bonamy Grimes  /
Johnny Mowlem  /
Charles Hollings
Red River Sport
Ferrari 488 GTE Evo
 
0
11. Ben Keating  /
Felipe Fraga  /
Jeroen Bleekemolen
Project 1
Porsche 911 RSR (991-2017)
 
0

Race result:

Pos Driver Points

Finish - Class LM P1::
1. Sebastien Buemi  /
Kazuki Nakajima  /
Brendon Hartley
Toyota Racing
Toyota TS050 Hybrid (2019)
25 
25 
25
2. Kamui Kobayashi  /
Mike Conway  /
Jose Maria Lopez
Toyota Racing
Toyota TS050 Hybrid (2019)
18 
18 
18
3. Bruno Senna  /
Gustavo Menezes  /
Norman Nato
Rebellion Racing
Rebellion R13 - Gibson
15 
15 
15
4. Giedo van der Garde  /
Frits van Eerd  /
Nyck De Vries
TDS Racing
Oreca 07 - Gibson
12 
12 
12
5. Will Stevens  /
Ho-Pin Tung  /
Gabriel Aubry
Team Jota
Oreca 07 - Gibson
10 
10 
10
6. Filipe Miguel Albuquerque  /
Philip Hanson  /
Oliver Jarvis
United Autosports
Oreca 07 - Gibson


8
7. Kenta Yamashita  /
Anders Fjordbach  /
Mark Patterson
High Class Racing
Oreca 07 - Gibson


6
8. Nicolas Lapierre  /
Antonin Borga  /
Alexandre Coigny
Racing Spirit of Léman
Oreca 07 - Gibson


4
9. Charlie Robertson  /
Guy Smith  /
Michael Simpson
Team LNT
Ginetta G60-LT P1 - AER


2
10. Thomas Laurent  /
André Negrão  /
Pierre Ragues
Signatech
Alpine A470 - Gibson


1
11. Benjamin Hanley  /
Egor Orudzhev  /
Luca Ghiotto
Team LNT
Ginetta G60-LT P1 - AER
0,5 
0,5 
0,5
12. Andrea Belicchi  /
Giorgio Sernagiotto  /
Roberto Lacorte
AF Corse
Dallara P217 - Gibson
0,5 
0,5 
0,5

disqualified:
dq Antonio Felix da Costa /
Roberto Gonzalez /
Anthony Davidson
Team Jota
Oreca 07 - Gibson
0

Finish - Class LM P2::
1. Giedo van der Garde  /
Frits van Eerd  /
Nyck De Vries
TDS Racing
Oreca 07 - Gibson
25 
25 
25
2. Will Stevens  /
Ho-Pin Tung  /
Gabriel Aubry
Team Jota
Oreca 07 - Gibson
18 
18 
18
3. Filipe Miguel Albuquerque  /
Philip Hanson  /
Oliver Jarvis
United Autosports
Oreca 07 - Gibson
15 
15 
15
4. Kenta Yamashita  /
Anders Fjordbach  /
Mark Patterson
High Class Racing
Oreca 07 - Gibson
12 
12 
12
5. Nicolas Lapierre  /
Antonin Borga  /
Alexandre Coigny
Racing Spirit of Léman
Oreca 07 - Gibson
10 
10 
10
6. Thomas Laurent  /
André Negrão  /
Pierre Ragues
Signatech
Alpine A470 - Gibson


8
7. Andrea Belicchi  /
Giorgio Sernagiotto  /
Roberto Lacorte
AF Corse
Dallara P217 - Gibson


6

disqualified:
dq Antonio Felix da Costa /
Roberto Gonzalez /
Anthony Davidson
Team Jota
Oreca 07 - Gibson
0

Finish - Class LM GTE Pro::
1. Nicki Thiim  /
Marco Sørensen
Aston Martin Racing
Aston Martin Vantage GTE (II)
25 
25
2. Kevin Estre  /
Michael Christensen
Manthey Racing
Porsche 911 RSR (991-2019)
18 
18
3. Maxime Martin  /
Alex Lynn
Aston Martin Racing
Aston Martin Vantage GTE (II)
15 
15
4. James Calado  /
Alessandro Pier Guidi
AF Corse
Ferrari 488 GTE Evo
12 
12
5. Davide Rigon  /
Miguel Molina
AF Corse
Ferrari 488 GTE Evo
10 
10
6. Gianmaria Bruni  /
Richard Lietz
Manthey Racing
Porsche 911 RSR (991-2019)

8

Finish - Class LM GTE Am::
1. Jonathan Adam  /
Charlie Eastwood  /
Salih Yoluc
TF Sport
Aston Martin Vantage GTE (II)
25 
25 
25
2. Emmanuel Collard  /
Nicklas Nielsen  /
François Glenmor Perrodo
AF Corse
Ferrari 488 GTE Evo
18 
18 
18
3. Ben Keating  /
Jeroen Bleekemolen  /
Felipe Fraga
Project 1
Porsche 911 RSR (991-2017)
15 
15 
15
4. Kei Cozzolino  /
Motoaki Ishikawa  /
Olivier Beretta
AF Corse
Ferrari 488 GTE Evo
12 
12 
12
5. Christian Ried  /
Riccardo Pera  /
Matthew Campbell
Proton Competition
Porsche 911 RSR (991-2017)
10 
10 
10
6. Giancarlo Fisichella  /
Francesco Castellacci  /
Thomas Flohr
AF Corse
Ferrari 488 GTE Evo


8
7. Egidio Perfetti  /
Matteo Cairoli  /
David Heinemeier Hansson
Project 1
Porsche 911 RSR (991-2017)


6
8. Ben Barker  /
Michael Wainwright  /
Andrew Watson
Gulf Racing
Porsche 911 RSR (991-2017)


4
9. Thomas Preining  /
Adrien De Leener  /
Satoshi Hoshino
Proton Competition
Porsche 911 RSR (991-2017)


2
10. Bonamy Grimes  /
Johnny Mowlem  /
Charles Hollings
Red River Sport
Ferrari 488 GTE Evo


1
11. Ross Gunn  /
Paul Dalla Lana  /
Darren Turner
Aston Martin Racing
Aston Martin Vantage GTE (II)
0,5 
0,5 
0,5

previous race: Silverstone, 01 Sep 2019 - Race 1 of 8 previous race   |    complete overview of results of all races all races 2019-2020   |    next race: Shanghai, 10 Nov 2019 - Race 3 of 8 next race