Race result: European Le Mans Series, Race 4 of season 2021 in Monza

Race result: European Le Mans Series 2021
Race 4 in Monza on 11 Jul 2021

previous race: Le Castellet (Paul Ricard), 06 Jun 2021 - Race 3 of 6 previous race   |    complete overview of results of all races all races 2021   |    next race: Spa-Francorchamps, 19 Sep 2021 - Race 5 of 6 next race

Qualification results:

Pos Driver Points

Grid - Class LM P2:
1. Roman Rusinov  /
Franco Colapinto  /
Mikkel Jensen
Algarve Pro Racing Team
Aurus 01 - Gibson
 
1
2. Jonathan Aberdein  /
Philip Hanson  /
Tom Gamble
United Autosports
Oreca 07 - Gibson
 
0
3. Louis Delétraz  /
Robert Kubica  /
Yifei Ye
WRT
Oreca 07 - Gibson
 
0
4. Hendrik Hedman  /
Juan Pablo Montoya  /
Benjamin Hanley
DragonSpeed
Oreca 07 - Gibson
 
0
5. Charlie Eastwood  /
Salih Yoluc  /
Logan Sargeant
TF Sport
Oreca 07 - Gibson
 
0
6. Ferdinand Habsburg  /
Diego Menchaca  /
Richard Bradley
Algarve Pro Racing Team
Oreca 07 - Gibson
 
0
7. Giedo van der Garde  /
Frits van Eerd
TDS Racing
Oreca 07 - Gibson
 
0
8. James Allen  /
Julien Canal  /
Will Stevens
Panis Racing
Oreca 07 - Gibson
 
0
9. Memo Rojas  /
Rene Binder  /
Tristan Gommendy
Duqueine Engineering
Oreca 07 - Gibson
 
0
10. Antonin Borga  /
Alexandre Coigny  /
Nicolas Lapierre
CLX Racing
Oreca 07 - Gibson
 
0
11. Jazeman Firhan Jaafar  /
Sean Gelael
Team Jota
Oreca 07 - Gibson
 
0
12. Paul-Loup Chatin  /
Paul Lafargue  /
Patrick Pilet
IDEC Sport Racing
Oreca 07 - Gibson
 
0
13. Mathieu Lahaye  /
Jean-Baptiste Lahaye  /
François Heriau
Ultimate Racing
Oreca 07 - Gibson
 
0
14. John Falb  /
Roberto Merhi  /
Rui Andrade
Algarve Pro Racing Team
Aurus 01 - Gibson
 
0
15. Esteban Garcia  /
Loic Duval
TDS Racing
Oreca 07 - Gibson
 
0
16. Arnold Robin  /
Maxime Robin  /
Vincent Capillaire
Graff Racing
Oreca 07 - Gibson
 
0
17. Ryan Dalziel  /
Kyle Tilley  /
Dwight Merriman
IDEC Sport Racing
Oreca 07 - Gibson
 
0
18. Francesco Dracone  /
Sergio Campana  /
Markus Pommer
BHK Motorsport
Oreca 07 - Gibson
 
0

did not qualify:
ns Nicolas Jamin
United Autosports
Oreca 07 - Gibson
0
ns Manuel Maldonado
United Autosports
Oreca 07 - Gibson
0
ns Job van Uitert
United Autosports
Oreca 07 - Gibson
0

Grid - Class LM P3:
1. Laurents Hörr  /
Mathieu de Barbuat
DKR Engineering
Duqueine D-08 - Nissan
 
1
2. Ugo de Wilde  /
Martin Hippe  /
Mattia Pasini
Inter Europol Competition
Ligier JS P320 - Nissan
 
0
3. Garett Grist  /
Rob Hodes  /
CR Crews
Team Virage
Ligier JS P320 - Nissan
 
0
4. Sebastian Page  /
David Droux  /
Eric Trouillet
Graff Racing
Ligier JS P320 - Nissan
 
0
5. Wayne Boyd  /
Edouard Cauhaupe  /
Robert Wheldon
United Autosports
Ligier JS P320 - Nissan
 
0
6. Michael Benham  /
Alex Kapadia  /
Malthe Jakobsen
RLR Motorsport
Ligier JS P320 - Nissan
 
0
7. Christophe Crespo  /
Adrien Chila  /
Fabien Lavergne
MV2S Racing
Ligier JS P320 - Nissan
 
0
8. Rory Penttinen  /
Matthias Kaiser
Graff Racing
Ligier JS P320 - Nissan
 
0
9. Niklas Krütten  /
Nicolas Maulini  /
Matthew Bell
CLX Racing
Ligier JS P320 - Nissan
 
0
10. Duncan Tappy  /
Andrew Bentley  /
James McGuire
United Autosports
Ligier JS P320 - Nissan
 
0
11. Gary Hauser  /
Tom Cloet  /
David Hauser
Racing Experience
Duqueine D-08 - Nissan
 
0
12. Tony Wells  /
Colin Noble
Nielsen Racing
Duqueine D-08 - Nissan
 
0
13. Damiano Fioravanti  /
Alessandro Bressan  /
Andreas Laskaratos
Scuderia Villorba Corse
Ligier JS P320 - Nissan
 
0
14. Marius Zug  /
Erwin Creed  /
Mateusz Kaprzyk
Inter Europol Competition
Ligier JS P320 - Nissan
 
0
15. Austin McCusker  /
Max Koebolt  /
Nick Adcock
Nielsen Racing
Ligier JS P320 - Nissan
 
0

did not qualify:
ns Andrea Dromedari
EuroInternational
Ligier JS P320 - Nissan
0
ns Jacopo Baratto
EuroInternational
Ligier JS P320 - Nissan
0
ns Joey Alders
EuroInternational
Ligier JS P320 - Nissan
0

Grid - Class GTE:
1. Duncan Cameron  /
David Perel  /
Alessandro Pier Guidi
AF Corse
Ferrari 488 GTE Evo
 
1
2. Alessio Rovera  /
Emmanuel Collard  /
François Glenmor Perrodo
AF Corse
Ferrari 488 GTE Evo
 
0
3. John Hartshorne  /
Oliver Hancock  /
Ross Gunn
TF Sport
Aston Martin Vantage GTE (II)
 
0
4. Cooper MacNeil  /
Christian Ried  /
Gianmaria Bruni
Proton Competition
Porsche 911 RSR (991-2019)
 
0
5. Richard Lietz  /
Michael Fassbender  /
Felipe Fernández Laser
Proton Competition
Porsche 911 RSR (991-2019)
 
0
6. Claudio Schiavoni  /
Giorgio Sernagiotto  /
Paolo Ruberti
Iron Lynx
Ferrari 488 GTE Evo
 
0
7. Rahel Frey  /
Manuela Gostner  /
Michelle Gatting
Iron Lynx
Ferrari 488 GTE Evo
 
0
8. Rodrigo Sales  /
Jody Fannin  /
Andrea Fontana
JMW Motorsport
Ferrari 488 GTE Evo
 
0
9. Rino Mastronardi  /
Miguel Molina  /
Matteo Cressoni
Iron Lynx
Ferrari 488 GTE Evo
 
0

Race result:

Pos Driver Points

Finish - Class LM P2::
1. Will Stevens  /
Julien Canal  /
James Allen
Panis Racing
Oreca 07 - Gibson
25 
25 
25
2. Philip Hanson  /
Jonathan Aberdein  /
Tom Gamble
United Autosports
Oreca 07 - Gibson
18 
18 
18
3. Jazeman Firhan Jaafar  /
Sean Gelael
Team Jota
Oreca 07 - Gibson

0
4. Louis Delétraz  /
Robert Kubica  /
Yifei Ye
WRT
Oreca 07 - Gibson
15 
15 
15
5. Tristan Gommendy  /
Rene Binder  /
Memo Rojas
Duqueine Engineering
Oreca 07 - Gibson
12 
12 
12
6. John Falb  /
Rui Andrade  /
Roberto Merhi
Algarve Pro Racing Team
Aurus 01 - Gibson
10 
10 
10
7. Charlie Eastwood  /
Salih Yoluc  /
Logan Sargeant
TF Sport
Oreca 07 - Gibson


8
8. Franco Colapinto  /
Roman Rusinov  /
Mikkel Jensen
Algarve Pro Racing Team
Aurus 01 - Gibson


6
9. Paul-Loup Chatin  /
Paul Lafargue  /
Patrick Pilet
IDEC Sport Racing
Oreca 07 - Gibson


4
10. Ferdinand Habsburg  /
Richard Bradley  /
Diego Menchaca
Algarve Pro Racing Team
Oreca 07 - Gibson


2
11. Mathieu Lahaye  /
Jean-Baptiste Lahaye  /
François Heriau
Ultimate Racing
Oreca 07 - Gibson


1
12. Nicolas Lapierre  /
Antonin Borga  /
Alexandre Coigny
CLX Racing
Oreca 07 - Gibson
0,5 
0,5 
0,5
13. Giedo van der Garde  /
Frits van Eerd
TDS Racing
Oreca 07 - Gibson

0
14. Loic Duval  /
Esteban Garcia
TDS Racing
Oreca 07 - Gibson

0
15. Kyle Tilley  /
Dwight Merriman  /
Ryan Dalziel
IDEC Sport Racing
Oreca 07 - Gibson
0,5 
0,5 
0,5
16. Vincent Capillaire  /
Arnold Robin  /
Maxime Robin
Graff Racing
Oreca 07 - Gibson
0,5 
0,5 
0,5
17. Benjamin Hanley  /
Hendrik Hedman  /
Juan Pablo Montoya
DragonSpeed
Oreca 07 - Gibson
0,5 
0,5 
0,5
18. Markus Pommer  /
Sergio Campana  /
Francesco Dracone
BHK Motorsport
Oreca 07 - Gibson
0,5 
0,5 
0,5

did not start:
ns Job van Uitert
United Autosports
Oreca 07 - Gibson
0
ns Nicolas Jamin
United Autosports
Oreca 07 - Gibson
0
ns Manuel Maldonado
United Autosports
Oreca 07 - Gibson
0

Finish - Class LM P3::
1. Laurents Hörr  /
Mathieu de Barbuat
DKR Engineering
Duqueine D-08 - Nissan
25 
25
2. Wayne Boyd  /
Edouard Cauhaupe  /
Robert Wheldon
United Autosports
Ligier JS P320 - Nissan
18 
18 
18
3. Ugo de Wilde  /
Martin Hippe  /
Mattia Pasini
Inter Europol Competition
Ligier JS P320 - Nissan
15 
15 
15
4. Niklas Krütten  /
Matthew Bell  /
Nicolas Maulini
CLX Racing
Ligier JS P320 - Nissan
12 
12 
12
5. Garett Grist  /
Rob Hodes  /
CR Crews
Team Virage
Ligier JS P320 - Nissan
10 
10 
10
6. Fabien Lavergne  /
Adrien Chila  /
Christophe Crespo
MV2S Racing
Ligier JS P320 - Nissan


8
7. Mateusz Kaprzyk  /
Marius Zug  /
Erwin Creed
Inter Europol Competition
Ligier JS P320 - Nissan


6
8. Damiano Fioravanti  /
Alessandro Bressan  /
Andreas Laskaratos
Scuderia Villorba Corse
Ligier JS P320 - Nissan


4
9. Malthe Jakobsen  /
Alex Kapadia  /
Michael Benham
RLR Motorsport
Ligier JS P320 - Nissan


2
10. Duncan Tappy  /
Andrew Bentley  /
James McGuire
United Autosports
Ligier JS P320 - Nissan


1
11. David Hauser  /
Gary Hauser  /
Tom Cloet
Racing Experience
Duqueine D-08 - Nissan
0,5 
0,5 
0,5
12. Austin McCusker  /
Max Koebolt  /
Nick Adcock
Nielsen Racing
Ligier JS P320 - Nissan
0,5 
0,5 
0,5
13. David Droux  /
Eric Trouillet  /
Sebastian Page
Graff Racing
Ligier JS P320 - Nissan
0,5 
0,5 
0,5
14. Rory Penttinen  /
Matthias Kaiser
Graff Racing
Ligier JS P320 - Nissan
0,5 
0,5

Retirements:
R Colin Noble /
Tony Wells
Nielsen Racing
Duqueine D-08 - Nissan

0

did not start:
ns Andrea Dromedari
EuroInternational
Ligier JS P320 - Nissan
0
ns Joey Alders
EuroInternational
Ligier JS P320 - Nissan
0
ns Jacopo Baratto
EuroInternational
Ligier JS P320 - Nissan
0

Finish - Class GTE::
1. David Perel  /
Duncan Cameron  /
Alessandro Pier Guidi
AF Corse
Ferrari 488 GTE Evo
25 
25 
25
2. Matteo Cressoni  /
Miguel Molina  /
Rino Mastronardi
Iron Lynx
Ferrari 488 GTE Evo
18 
18 
18
3. Alessio Rovera  /
Emmanuel Collard  /
François Glenmor Perrodo
AF Corse
Ferrari 488 GTE Evo
15 
15 
15
4. Andrea Fontana  /
Jody Fannin  /
Rodrigo Sales
JMW Motorsport
Ferrari 488 GTE Evo
12 
12 
12
5. Paolo Ruberti  /
Giorgio Sernagiotto  /
Claudio Schiavoni
Iron Lynx
Ferrari 488 GTE Evo
10 
10 
10
6. Rahel Frey  /
Michelle Gatting  /
Manuela Gostner
Iron Lynx
Ferrari 488 GTE Evo


8
7. Richard Lietz  /
Michael Fassbender  /
Felipe Fernández Laser
Proton Competition
Porsche 911 RSR (991-2019)


6
8. Oliver Hancock  /
John Hartshorne  /
Ross Gunn
TF Sport
Aston Martin Vantage GTE (II)


4
9. Christian Ried  /
Gianmaria Bruni  /
Cooper MacNeil
Proton Competition
Porsche 911 RSR (991-2019)


2

previous race: Le Castellet (Paul Ricard), 06 Jun 2021 - Race 3 of 6 previous race   |    complete overview of results of all races all races 2021   |    next race: Spa-Francorchamps, 19 Sep 2021 - Race 5 of 6 next race